Glosář

Zkratky

(aba) ayyadahullahu Ta‘ala binasrihil-‘Aziz, znamená „nechť mu Alláh Všemohoucí pomáhá svou mocnou podporou“ a píše se za jménem současné hlavy Muslimského spolku Ahmadíja, Jeho Svatosti Mirzy Masrúra Ahmada (nechť mu Alláh Všemohoucí pomáhá svou mocnou podporou), V. nástupce Mesiáše.

(as) ‘alaihis-salam, znamená “mír s ním” a píše se za jmény proroků jiných než je Svatý Prorok Muhammad (nechť mu Alláh žehná a dá mír).

(sa) nebo (saw) sallallahu ‘alaihi wa sallam, znamená „nechť mu Alláh žehná a dá mír“ a píše se za jménem Svatého Proroka Muhammada (nechť mu Alláh žehná a dá mír).

(ra) Radiyallahu ‘anhu/‘anha/‘anhum, znamená „nechť je s ním/s ní/s nimi Alláh spokojen“, používá se u jmen společníků Svatého Proroka (nechť mu Alláh žehná a dá mír) a Zaslíbeného Mesiáše (mír s ním).

(rh) Rahimahullahu Ta‘ala, znamená „ať se nad ním Alláh smiluje“.

Termíny

Ahmadiyya Muslim Jama’at (Ahmadíja) – Společenství muslimů, kteří přijali tvrzení Jeho Svatosti Mirzy Guláma Ahmada (mír s ním) z Quadianu jako Zaslíbeného Mesiáše a Mahdího. Společenství založila Jeho Svatost Mirza Gulám Ahmad (mír s ním) v roce 1889 a nyní je pod vedením svého pátého chalífy – Jeho Svatosti Mirzy Masrúra Ahmada (nechť je mu Alláh nápomocen). Společenství je také známé jako Jama’at-e-Ahmadiyya (Džamá’at-e-Ahmadíja). Člen Společenství se nazývá ahmádský muslim nebo jednoduše ahmadí.

Alláh – Alláh je v islámu osobní jméno Boha. Aby mu muslimové projevili náležitou úctu, často při vyslovování jeho svatého jména přidávají „Ta’ala“, což zde znamená „vznešený“.


Hadís – výrok Svatého Proroka Muhammada (nechť mu Alláh žehná a dá mír). Množné číslo hadísů v arabštině je ahadith.

Hazrat nebo Hadhrat – výraz vyjadřující úctu a čest osobě, která se vyznačuje poctivostí a zbožností. Jeho doslovný význam je: Jeho/Její svatost, uctivost, vznešenost atd.

Svatý Prorok (nechť mu Alláh žehná a dá mír) – označení, které se používá výhradně pro zakladatele islámu, Jeho Svatost Muhammada (nechť mu Alláh žehná a dá mír).

Kalif nebo chalífa je označení odvozené z arabského slova khalifah, což znamená “nástupce”. Množné číslo slova khalifah je v arabštině khulafa. V mnoha božských zjeveních je osoba pověřená Všemohoucím Bohem označována jako Jeho chalífa. V islámské terminologii se označení “Khalifa-e-Rashid” [spravedlivý chalífa] vztahuje na každého z prvních čtyř chalífů, kteří navázali na poslání Svatého Proroka Muhammada (nechť mu Alláh žehná a dá mír). Ahmádští muslimové označují každého nástupce Zaslíbeného Mesiáše (mír s ním) jako Khalifatul-Masih (nástupce Mesiáše).

Mahdí – doslovně znamená “vedený”. Označení pro reformátora posledních dnů, kterého předpověděl Svatý Prorok Muhammad (nechť mu Alláh žehná a dá mír). Ahmádští muslimové věří, že se jedná o jiné označení Jeho Svatosti Mirzy Guláma Ahmada (mír s ním).

Zaslíbený Mesiáš (mír s ním) – označení pro reformátora, o němž Svatý Prorok Muhammad (mír s ním) předpověděl, že se objeví v posledních dnech. Ahmádští muslimové věří, že jím je Jeho Svatost Mirza Gulám Ahmad (mír s ním).